Grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie może utworzyć grupę VAT. Takich podmiotów jest coraz więcej. Funkcjonują co najmniej Grupa VAT PEKAO, Grupa VAT ING, Neuca Grupa VAT.
Fakturowanie przez członków Grupy VAT
Faktura VAT wystawiona przez członka grupy VAT zawiera zwykle dwa NIPy. Dla przykładu Grupa VAT ING wskazuje na swoich fakturach:
- dane sprzedawcy z danymi członka grupy VAT,
- dane wystawcy z danymi samej grupy VAT.
Powstaje pytanie, którym NIP należy posłużyć przy zaewidencjonowaniu faktury w rejestrze VAT zakupu?
Czym jest grupa VAT i jej powstanie
Zgodnie z art. 15a Ustawy o podatku od towarów i usług Grupa VAT jest podatnikiem. Grupa VAT nabywa status podatnika z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy VAT, nie wcześniej jednak niż z dniem dokonania rejestracji. Zaś zgodnie z art. 96 ust. 7ba ustawy z chwilą rejestracji grupy VAT jako podatnika naczelnik urzędu skarbowego, z urzędu, wykreśla z rejestru jako podatnika VAT członka grupy VAT. W konsekwencji tej czynności każdy członek grupy traci swój status odrębnego podatnika i staje się częścią nowego podatnika VAT – grupy VAT.
Grupa VAT w części ewidencyjnej JPK_V7
W części ewidencyjnej pliku JPK_V7, będącej rejestrem VAT zakupu, należy podać numer identyfikacyjny grupy VAT. Zgodnie bowiem z § 11 ust. 4 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15.10.2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług cześć ewidencyjna pliku JPK_V7 powinna zwierać m.in. numer, za pomocą którego dostawca lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, zapisywany poprzez wyodrębnienie kodu kraju oraz kodu cyfrowo-literowego.
Grupa VAT w księgach rachunkowych
Natomiast w księgach rachunkowych należałoby ujmować takie faktury zgodnie z danymi sprzedawcy, tj. kontrahenta faktycznego (członka grupy VAT). To na potrzeby rozrachunków czy obowiązków związanych z podatkiem dochodowym. Warto zaznaczyć, że w aktualnie dyskutowanym projekcie rozporządzenia w sprawie nowej wersji struktur JPK_KR i JPK_ST wprowadza się wymóg wykazywania numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.