Pożyczka to jedna z najprostszych i najpopularniejszych form finansowania zewnętrznego w działalności spółek. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy często decydują się udzielać pożyczek. Szczególnie w początkowym okresie ich funkcjonowania. Po prostu takie transakcje te są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych. Zobowiązania pożyczkowe mogą obejmować okres kilku lat, dlatego tak istotne jest ich prawidłowe ewidencjonowanie w księgach rachunkowych.
Aby uniknąć konieczności późniejszego wracania do dokumentów pierwotnych na każdym etapie księgowania, zalecam staranne prowadzenie ewidencji już od momentu zawarcia umowy pożyczki. Taki system umożliwia szybkie analizowanie danych i sprawne przekazywanie kluczowych informacji zarządowi spółki.
W mojej praktyce zawsze rekomenduję, aby dla każdej umowy pożyczki zakładać osobne konto księgowe. Jest to rozwiązanie, które pozwala bieżąco monitorować stan zobowiązań oraz postępy w spłatach. Zbyt często spotykam się z sytuacjami, gdzie przyjmując nowego klienta, otrzymuję zestawienie obrotów i sald z jednym kontem dla wszystkich pożyczek. Księgowy zwykle w takim wypadku prowadzi sobie oddzielne ewidencje w excelu lub innych dokumentach. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji na podstawie dokumentów dostarczonych przez klienta. Dlatego też uważam, że zakładanie osobnych kont dla każdej pożyczki to nie tylko dobra praktyka, ale także sposób na uniknięcie problemów w przyszłości.
Korzystając z możliwości oferowanych przez Comarch ERP Optima, w nazwie konta księgowego umieszczam kluczowe informacje, które mogą okazać się przydatne w przyszłości. Podobne opcje dostępne są zapewne także w innych systemach księgowych.
W polach „Nazwa” i „Nazwa 2” konta księgowego pożyczki warto uwzględnić następujące informacje:
- Dane pożyczkodawcy,
- Datę wypłaty pożyczki,
- Kwotę pożyczki (kapitału),
- Oprocentowanie lub sposób jego ustalania (np. 12% w przypadku oprocentowania stałego albo opis wskaźnika, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie, np. art. 359 § 2 k.c. + 2 p.p.),
- Termin spłaty pożyczki – co znacznie ułatwia późniejsze rozróżnianie pożyczek długoterminowych i krótkoterminowych w bilansie oraz przeksięgowanie tych pozycji.
W przypadku aneksowania umowy pożyczki, warto regularnie aktualizować opisy kont księgowych, aby dane były zawsze zgodne z rzeczywistością.
A jakie Wy macie doświadczenia z zarządzaniem pożyczkami w księgowości? Podzielcie się swoimi przemyśleniami i zostawcie komentarz!